Tropem Smoka po Krakowie i okolicach

wyrzuć przewodnik, podążaj za smokiem

Menu Close

Najlepsze blogi o Krakowie

Blogować zaczęłam 7 lat temu. Na początku miałam naprawdę ogromny zapał i chciałam sprawdzić się w kilku tematach. Nie napiszę przez ile blogów przeszłam, ale ostatecznie udało mi się dłużej pozostać przy trzech 😉 Wśród nich znalazł się blog o Krakowie.

Daleko mu do dziennika, ale bywa bardzo osobisty. Mogę w nim znaleźć miejsca i chwile dla mnie ważne. To jest mój i tylko mój Kraków, ale … Lubię też zaglądać do Krakowa Ady. Całkowicie nieznany jest dla mnie Kraków ele nuke. I ciągle zaskakuje mnie Kraków tartuffa. Dzisiaj zapraszam do nich.

Najlepsze blogi o Krakowie

Najlepsze! To nie są jakieś przypadkowe miejsca, które pojawiły się na fali krótkiej fascynacji. Większość z nich ma już za sobą kilka ładnych lat w sieci i cały czas się rozwija. Ale cieszy również fakt, że pojawiają się nowe (takie też znalazły się moim zestawieniu). Za każdym blogiem stoi konkretny człowiek z pasją, ktoś kto po prostu kocha swoje miasto. Wiem, my tu w Krakowie lubimy wierzyć, że jesteśmy pępkiem świata. Ale to tylko dlatego, że tak dobrze czujemy się u siebie 😉 Zatem poznaj najlepszych.

 

Blog Przewodnik po Krakowie

źródło: photoblog.pl/przewodnikpokrakowie

przewodnik po krakowie

To chyba jeden z najpopularniejszych blogów na photoblog.pl. Przede wszystkim wyróżnia go spośród pozostałych forma. Wpisy mają charakter zagadek. W każdym pojawia się zdjęcie i krótki tekst związany z prezentowanym miejscem. Trzeba być naprawdę dobrze przegonionym po Krakowie, żeby poradzić sobie z odgadywaniem! Zdjęcia to nie wszystko, ponieważ dodatkowo pojawiają się również pytania z dziejów Krakowa. Wydaje ci się, że dużo wiesz o mieście? Spróbuj przebrnąć przez kilka wpisów-zadań u Przewodniczki 😛

Wartościowy kontent i bezpośredni styl (w tym również anegdoty z życia autorki) sprawiły, że jest to miejsce z wiernym gronem czytelników. Dla mnie to niesamowita kopalnia wiedzy o Krakowie. Lektura obowiązkowa dla Krakowian! Dostępna tutaj.

 

 

Blog Krakow i okolice

źródło: krakowiokolice.blogspot.com

Kraków i okolice

Długo zastanawiałam się jak opisać blog Ady, aby w pełni oddać jego charakter i wartość. To miejsce jest tak inne od pozostałych, że potrzeba stworzyć dla niego jakiś specjalny gatunek/określenie/kategorię. Może blog impresjonistyczny? „(…) zapis chwil, spacerów, powrotów w ulubione miejsca” – jak pisze sama autorka.
Z Adą po prostu spacerujesz przez Kraków. Gdy pada śnieg czujesz, jak jego płatki opadają ci na twarz. … Ada opisuje Kraków właśnie takimi bardzo realistycznymi spacerami. Zachwyca się chwilą, detalem, pięknem tu i teraz. Jej teksty uzupełniane są zdjęciami, ale żaden z tych obrazów nie oddaje nawet w połowie tego, co słowo.  Znam tajemnicę tych tekstów. Kryje się za nimi wyjątkowa wrażliwość i bardzo szczególna więź z miastem.

Tutaj naprawdę można pokochać nieznany Kraków lub tę miłość nieco naprawić.  Zaryzykujesz? 😉 Kliknij

 

Blog Kraków według Świętoszka

źródło: idacdonikad2.blox.pl

kraków według Świętoszka

Czy Tartuffe kiedykolwiek rozstaje się z aparatem? Często fotografuje na trasie do/z pracy. Lubię podglądać taki codzienny Kraków. Doceniam nietypowe kadry i inne spojrzenie na znane mi miejsca. To u Tartuffa potrafię się złapać na tym, że patrzę na Plac Wolnica i zastanawiam się dlaczego wrzucił zdjęcie z innego miasta 😉  Taki wierny oglądacz jak ja, zauważy również jak cudownie rozwija się ten styl fotografowania, jak długa i ciekawa jest ta droga do/z pracy. Wstąp tutaj

 

Blog Dawny Krakow

źródło: dawny-krakow.blogspot.com

Dawny kraków

Miasto – zjawa sprzed wieków. Tak o swoim Krakowie pisze ele nuke. Jej blog to wykopalisko archiwalnych zdjęć i wycinków z gazet. Tematem są ludzie, wydarzenia, miejsca. Pozwolę sobie przytoczyć kilka tematów: Samochody w dawnym Krakowie, Rady gospodyni „krakowskiej”, Harce Lajkonika 90 lat temu, Pierwszy pokaz mody w Krakowie, Kino w dawnym Krakowie, Kennedy w Krakowie. Autorka musi być prawdziwie zakochana w dziejach Krakowa, bo nie ma dla niej rzeczy nie do zbadania. Podziwiam za talent do wynajdowania staroci i układania ich w ciekawe notki. Szperactwo – poziom mistrz! Przekonaj się sam tutaj

 

Blog Dawno temu w Krakowie

źródło: dawnotemuwkrakowie.pl

Dawno temu w krakowie

Dawno temu w Krakowie to młody blog/projekt. Mimo tego, wydaje mi się, że w tej chwili jest to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny blog krakowski. Autor swoją przygodę z blogiem zaczął od sfotografowania kilku miejsc według schematu KIEDYŚ/TERAZ. Pomysł okazał się tak ciekawy, że zdjęć zaczęło szybko przybywać. O co dokładniej chodzi? Kuba wyszukuje archiwalne zdjęcia Krakowa i tworzy ich współczesne odpowiedniki. Na jego stronie wygląda to tak, że specjalnym suwakiem zmieniamy wygląd współczesny na dawny lub odwrotnie. Jakość wykonania i ciekawy dobór zdjęć sprawiły, że historią miejsc w obrazkach zaczęło interesować się się wiele osób. „Piękne !!!Jak widać w Krakowie „prawie” nic się nie zmienia… :)” – napisał ktoś w jednym z komentarzy. Sprawdź sam czy miał rację, tutaj 🙂

 

Blog Dobre Cechy

źródło: dobrecechy.pl

Dobre cechy

Masz swojego sprawdzonego szewca? Nie? To może masz swoją ulubioną cukiernię, w której najpierw kupowała twoja babcia, później mama a teraz Ty wskakujesz tam po ulubioną drożdżówkę? Korzystasz jeszcze z zegarka? Jeśli jest pamiątką rodzinną to gdy się zepsuje na pewno będziesz chciał go naprawić. Tylko gdzie?

Wiele takich „ulubionych” i „sprawdzonych” miejsc w Krakowie znika. Inne borykają się z problemami wysokiego czynszu, braku promocji, lub „konkurencji”, która oferuje podobne usługi w „lepszej cenie”. Świat lokalnego rzemiosła choć niezwykle fascynujący i potrzebny może się nam niebawem posypać.

Gdybyś chciał bliżej poznać krakowskich rzemieślników wejdź tutaj. Blog pokazuje ten świat od środka. Czuć, że teksty są efektem bardzo otwartych i szczerych rozmów. Przyjemnie ogląda się zdjęcia z wnętrz pracowni. Widać duże zaangażowanie autorki bloga. Od pewnego czasu osoby współpracujące przy tym projekcie działają w ramach Stowarzyszenia „Dobre Cechy”. Czekamy na ujawnienie planów 🙂