Tropem Smoka po Krakowie i okolicach

wyrzuć przewodnik, podążaj za smokiem

Menu Close

Rok 2035. Gazeta z Krakowa donosi…

Dorwałam gazetę. Świeże wydanie, bo z 2035 roku. Jak widać, poniosło mnie bardzo, bardzo daleko. W dodatku tak nie po krakowsku, bo zamiast grzebać w historii, przeniosłam się do przyszłości 😉 Podrzucam trochę gorących tematów z Krakowa. Kilka jakby znajomo brzmiących…
(Dodam, że dziś trochę hermetycznie, bo trzeba być związanym z Krakowem, aby zrozumieć ile prawdy może być w tej podróży do przyszłości).

Krakowski szkieletor

Krakowski szkieletor

Nowy właściciel krakowskiego Szkieletora uzyskał pozwolenie na budowę. Inwestor czeka na uprawomocnienie, ale nad projektem znów zawisły czarne chmury. Wojewódzki Konserwator Zabytków zgodził się zorganizować społeczne konsultacje w sprawie dalszych losów wieżowca. To efekt trwających od kilkudziesięciu dni protestów. Mieszkańcy nie chcą przebudowy Szkieletora, który ich zdaniem wrósł już mocno w krajobraz miasta. W jego obronie stanęli również Radni – domagają się wpisania budowli do rejestru zabytków Krakowa.

Przypomnijmy, że rozpoczęta przed laty budowa nigdy nie została ukończona. Kolejne projekty przebudowy upadały jeden po drugim. Do dziś Szkieletor pozostaje drugim najwyższym krakowskim wieżowcem (92 m wysokości, 24 kondygnacje).

 

Fontanna w Parku Lotników Polskich

fontanna w parku lotników polskich

Zmieniały się daty, programy samorządowe i unijne, ekipy doszłych i niedoszłych wykonawców. Wszystko to pracowało na burzliwą historię tego miejsca. Jednak warto było czekać. Dziś z dumą możemy ogłosić, że w Parku Lotników Polskich tryśnie woda! Fontanna została wreszcie wyremontowana!

Uroczystą ceremonię wybudzenia fontanny do życia zaplanowano na najbliższą środę. Organizatorzy przypominają o zmianach w ruchu, jakie wystąpią w tym rejonie w trakcie trwania uroczystości. Jeden z pasów Alei Jana Pawła II zostanie tymczasowo zamknięty. Zostaną na nim wyznaczone miejsca do parkowania. Wszystkich, którzy zdecydują się w tym dniu wybrać do parku, zapewne ucieszy również fakt, że na czas imprezy pojawią się tu przenośne toalety. Takiej infrastruktury nie było tu nigdy i pewnie szybko się to nie powtórzy.

 

Co dalej z Hotelem Forum?

hotel forum

Co dalej z Hotelem Forum? – zastanawiali się uczestnicy XVIII Międzynarodowej Konferencji Dialog w Przestrzeni. Przypomnijmy, że do debaty nad funkcją, kształtem i formą mającego tu powstać w przyszłości budynku, przed 20 laty, zaproszono  wybitnych światowych architektów. Burzliwe dyskusje kontynuowano w kolejnych latach, a budynek przyciągał nowych inwestorów. Duże zainteresowanie i skupienie światowej uwagi spowodowało, że fasada Hotelu Forum szybko stała się najdroższym billboardem Europy. Taki stan rzeczy oczywiście podzielił mieszkańców. Byli tacy, którym nie podobał się dobór reklam. Inni domagali się wyznaczenia dni, w których fasada zostałaby odkryta, ponieważ zapomnieli już jak wygląda najsłynniejszy polski hotel bez reklam. Ale byli też tacy, którzy podkreślali ogromną rolę billboardu, jako nośnika kampanii społecznych dla największych organizacji światowych. Miasto i właściciel budynku byli wielokrotnie nagradzani podczas międzynarodowych festiwali mediów i reklamy, co przekładało się na „nietykalność” billboardu.

W ostatnim czasie potencjał reklamowy Forum nieco przygasł. Podczas tegorocznej konferencji mocno podkreślano, że jest to miejsce na wybitną architekturę. Wydaje się jednak, że Kraków nie jest gotowy na szybkie zmiany. Zaplanowano już nowe panele dyskusyjne lata 2036-2048.

 

Hotel Cracovia

hotel cracovia

Hotel Cracovia miał już być galerią handlową, biurowcem, zabytkiem, z powrotem hotelem, apartamentowcem, salonem miasta i znów hotelem. Naszą uwagę przykuł projekt o nazwie Krakowskie Molo – z Kanionu Wieszczy na Przestwór Błoni. Niestety pomysł ten, podobnie jak wszystkie pozostałe, został od razu oprotestowany. Jednak miasto nie poddaje się i do rozmów ponownie zaprasza społeczność i inwestorów. Tych ostatnich do Krakowa z roku na rok przyjeżdża coraz mniej, więc całkiem możliwe, że sami będziemy musieli poradzić sobie z budynkiem. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy jedna z rozważanych koncepcji zakłada przebudowę hotelu na wzorcową Archi-Szopę.

 

 

Metro w Krakowie

METRO W KRAKOWIE

Szef biura reklamy popularnej gazety codziennej, rozdawanej na ulicach Krakowa, złożył dziś wypowiedzenie. Jednocześnie gazeta przeprosiła wszystkich, którzy mogli poczuć się urażeni „wrzutką reklamową” dołączoną do dziennika. Dla przypomnienia,  w piątek czytelnicy gazety mogli znaleźć w środku zaskakujący dodatek – rozkład jazdy warszawskiego metra. Jak się okazało za dowcipnym incydentem stoi firma Patientiabudus, która od lat deklarowała zainteresowanie budową krakowskiego metra w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Patientiabudus  uważany był za najpoważniejszego inwestora – deklarował wyłożenie 70% kwoty potrzebnej na inwestycję. Niestety lata aktywnych starań, przerywanych rozmów i niekończących się konsultacji w końcu nadwyrężyły jego cierpliwość. W ubiegłym tygodniu inwestor wydał oficjalny komunikat o odstąpieniu od rozmów i planów związanych z tematem metra.  Wrzutka do gazety miała zapewne rozzłościć Krakowian, którzy jak to określił inwestor „sami nie wiedzą czego chcą”. Zgodnie z przewidywaniami pojawiły się próby publicznego palenia gazety i bojkotu, na co dziś od razu zareagowała redakcja.

szyny

Plac Wszystkich Świętych

Na koniec podajemy komunikat o wybrzuszeniach szyn na krakowskich torowiskach. Tradycyjnie już według nazw zwyczajowych: Ślimaczek i Węgierka o 12.30, Słodka Pętelka o 14.30, Pępuszka o 15.00, Plastuś o 16.00.