Tropem Smoka po Krakowie i okolicach

wyrzuć przewodnik, podążaj za smokiem

Menu Close

Maska na smog

Witaj w Krakowie, Mieście Królów Polskich – takimi tabliczkami obstawione są drogi wjazdowe do Krakowa. Ja dodałabym jeszcze: Zapraszamy na bal maskowy. Wstęp wolny. Impreza z dopalaczami.
W miarę możliwości ogranicz oddychanie.

Maska na smog

Od kilku dni smog truje i dusi intensywnie. Kiedy robiłam prasówkę z 2035 roku (ten tekst tutaj), celowo pominęłam temat smogu. Trudno mi sobie wyobrazić, że ten problem zostanie z nami na tak długo. Jednocześnie ostatnie dni to porażka komunikacyjna, brak informacji o zagrożeniu, dezorientacja. To pokazuje, jak bardzo stoimy w miejscu.

Siła jest za to w mieszkańcach. Na Facebooku trwa właśnie akcja „Zakładamy maski – apel do mieszkańców Krakowa i Małopolski”:

Wartości pyłów zawieszonych w Krakowie biją rekordy. Bardzo Was proszę. Zakładajcie maski. Nawet te budowlane przeciwpyłowe. Większość z nich niewiele pomoże ale zapewniam Was, że idąc ulicami miasta w nich jesteście symbolem i pochodnią wiedzy dla mas. Bo masy naprawdę nie wiedzą, że jest problem.Trzeba im to pokazać. Gdy sąsiad, zobaczy Cie w masce zastanowi się może przez chwilę zanim wrzuci dziadostwo do pieca, ktoś zrezygnuje czasem z jazdy samochodem, ktoś inny zrezygnuje ze spaceru i nie będzie się truł . Tylko tak możemy szybko, budować świadomość społeczną z zakresie ochrony powietrza.

Mam nadzieje, że jak najwięcej osób przyłączy się do akcji a  #selfiezfiltrem zaleje społecznościówki. Ale najbardziej liczę na to, że maski pojawią się licznie na ulicach. Mam też nadzieję, że zdjęcia europejskiego miasta w masce zaleją media. Nie obchodzi mnie, jak to wpłynie na wizerunek Krakowa i turystykę. Bardziej martwię się o swoje zdrowie i zdrowie moich bliskich. Gdybym była turystką w Krakowie byłabym zła na miasto, że w swoich materiałach nie informuje mnie, że przyjeżdżając tu ryzykuję zdrowiem. Nie uprawiam turystyki z okna hotelu, więc czułabym się również oszukana finansowo.
Celowo nawiązuję do wizerunku Krakowa, bo mam wrażenie, że w trosce o ten wizerunek właśnie najwięcej się dzieje. Halooooo, nie da się przypudrować syfu! Gdzie ten magiczny Kraków?

Jaką maskę przeciwpyłową wybrać?

To chyba najczęściej pojawiące się pytanie z ostatnich dni. Opcja doraźna to jednorazówka typu P3, którą można kupić chociażby w popularnych sieciówkach budowlanych. Jeśli jednak mieszkasz w Krakowie to lepiej zainwestować w porządny filtr. Sklepy, które znam już wczoraj wyprzedały swój towar, dlatego nie wklejam linków. Wszystko co powinniście wiedzieć o maskach jest świetnie opisane w artykule Maska na smog. Polecam również test masek smogowych. Można wklejać linki i adresy sklepów, w których maski są jeszcze dostępne.