Powrót do Krakowa okazał się trudny. Pierwszy spacer krakowskimi uliczkami taki, jak tutaj
Dlatego jeszcze przez chwilę chcę pobyć na wakacjach, poza miastem…

Z dzieckiem w góry

Niedawno pokazywałam miejsca, w które można wybrać się z wózkiem (Rezerwat Biała Woda, Dolina Chochołowska, Kudłacze). Ale nie ma co ukrywać, że nie są to wyprawy górskie 😉 Oczywiście można zamienić wózek na nosidło i wybrać się w trudniej dostępne miejsca. Ale co zrobić, gdy dziecko jest już za duże na nosidełko a w góry tak mocno ciągnie? Czy istnieje szlak idealny dla małych i często zmęczonych nóżek?

Gorce

Maciejowa

Założyłam, że teren musi być łatwy dla powiedzmy dwulatka (oczywiście zaopatrzonego w dobre obuwie!) i na tyle „prosty” aby w razie konieczności dziecko mogło skorzystać z wózka. To była podstawa, ale nie bez znaczenia była też obecność schroniska i atrakcje „po drodze”. Wybór okazał się trafiony, dlatego na taką wycieczkę polecam wybrać się w Gorce – na Maciejową.

Gorce

Trudności

Pozdrawiam Pana, który na mój widok z wózkiem pod pachą popukał się w czoło 🙂 Rzeczywiście wypłaszczony szlak w pewnym momencie zamienia się w strome podejście i wygodniej było wnieść wózek. Ale później znów jest płasko aż do samego schroniska. Sam wózek (parasolka) nie był zbyt ciężki jako bagaż, a tam gdzie było mniej trzęsąco dobrze sprawdził się jako podwieź-dupka. Na pewno standardowy czas podejścia trzeba pomnożyć razy 2 a nawet 3, dostosowując go do możliwości dziecka.

Gorce

pole-gorce

Atrakcje

Tego na szlaku nie brakuje. Początkowo idzie się wzdłuż pól, potem przez łąki aż wreszcie przez las. Po drodze spotkaliśmy rolników, widzieliśmy kilka urządzeń rolniczych a nawet załapaliśmy się na wykopki ziemniaków. Wiele radości dostarczyły również mijane krowy i byk 😉  Atrakcją było oczywiście schronisko i tutejsze frykasy (pierogi z jagodami i placki ziemniaczane). Na miejscu można również zakupić książeczkę PTTK, do której dziecko będzie zbierało pieczątki do turystycznej odznaki górskiej. Tak wygląda początek górskiej przygody 🙂

Gorce

Gorce

Gorce, wykopki

Maciejowa, schronisko

Maciejowa, schronisko