Zastanawialiście się jak nie stać w kolejce do kolejki? Jest na to bardzo proste rozwiązanie.

Kasprowy Wierch leży prawie po środku pasma tatrzańskiego, dzięki czemu ze szczytu roztacza się naprawdę wspaniała panorama Tatr. Tym samym nic dziwnego, że jest tak atrakcyjną górą. Niestety jej atrakcyjność w oczach większości turystów występuje pod zupełnie inną postacią. Na Kasprowy można bowiem wjechać kolejką linową.

Wydawałoby się, że jest to najwygodniejszy sposób dotarcia na górę. Ludzi nie odstrasza nawet wielogodzinne oczekiwanie w długiej kolejce (ostatnio ponoć czterogodzinne!).

Ja zachęcam do pieszej wędrówki.  Zielonym szlakiem z Kuźnic zajmie nam to około 3 godzin. Po drodze zapierające dech w piersiach widoki i satysfakcja ze zdobycia szczytu.  Oczywiście szlak jest zatłoczony, w końcu Kasprowy to obok Giewontu druga mekka klapkowiczów. Nie brakuje dziewczyn w spódniczkach i torebką na ramieniu, chłopaków w sandałkach czy białych adidasach, rodziców z dziećmi bez odpowiedniego ekwipunku górskiego. Po drodze można też zebrać siateczkę pozostawionych przez nich tu i ówdzie śmieci.

Turyści na szlaku

 

Kasprowy to nie jest trudna góra i naprawdę wędrówkę można podjąć nawet bez większego przygotowania. Niemniej jednak brak odpowiednich butów czy innego odzienia może być ryzykowny dla zdrowia. Dlatego zachęcając wyczulam też na odpowiedzialność i rozsądek. Pamiętajcie, że pogoda w górach jest bardzo zmienna. Serio, muszę o tym pisać, bo w praktyce okazuje się, że ludzie zupełnie o tym nie wiedzą/nie myślą? Podczas wchodzenia towarzyszył nam skwar, ale na szczycie wszyscy ubierali kurtki a nawet czapki i rękawiczki (oczywiście tylko ci, którzy je mieli). Dodatkowo pogoda postraszyła deszczem, zebrały się groźne chmury. Jak wyobrażacie sobie schodzenie w przemoczonym ubraniu przy sporym spadku temperatury? Jak będą zachowywać się klapki na śliskich stopach i kamieniach?

Kolejka na Kasprowy Wierch

 

Proponowane trasy: WEJŚCIE: Kuźnice-Kasprowy Wierch – 3 godziny. ZEJŚCIE: tą samą drogą – 2,5 godziny, lub zejście do Hali Gąsienicowej i dalej do Kuźnic – 2,5 godziny.